PRZEZ WIEDZĘ I DOŚWIADCZENIE DO ZDROWIA CHOREGO

Aktualności

Szkolenie z pierwszej pomocy przedmedycznej podczas posiedzenia Bydgoskiej Rady Seniorów

Dodano 2017-02-10

  Rady SeniorówRady Seniorów9 lutego, ratownicy medyczni z OKMR naszego Szpitala, pan Damian Dębecki i pan Adam Pokorski, zostali zaproszeni na posiedzenie Bydgoskiej Rady Seniorów. Podczas spotkania ratownicy przekazali członkom Rady wiedzę niezbędną do prawidłowego udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Wzięli również udział w dyskusji dotyczącej wiedzy starszych osób zarówno o niesieniu pomocy innym jak i działaniach mogących wpłynąć na ratowanie własnego życia, np. trzymaniu w mieszkaniu, w widocznym miejscu (najlepiej na lodówce) Karty Życia, która ułatwia ratownikom medycznym podejmowanie właściwej akcji ratunkowej.Rady Seniorów

Zadaniem Bydgoskiej Rady Seniorów, powołanej do życia uchwałą Rady Miasta Bydgoszcz nr XII/163/15 z dnia 27 maja 2015, jest doradzanie prezydentowi w sprawach dotyczących najstarszych mieszkańców Bydgoszczy, również w tych związanych z profilaktyką i promocją zdrowia.
Pracownicy naszego Szpitala docenieni przez JM Rektora UMK za wybitne publikacje naukowe

Dodano 2017-02-09

  Dr hab. n. med. Maria Kłopocka

W gronie naukowców, którym JM Rektor UMK przyznał stypendia za wysoko punktowane publikacje naukowe znalazło się dwoje pracowników naszego Szpitala:


  • Dr hab. Maria Kłopocka, prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK ds. kształcenia i rozwoju, pracownik Katedry i Kliniki Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych za publikację "Clinical remission in patients with moderate-to-severe Crohn`s disease treated with filgotinib (the FITZROY study): results from a phase 2, double-blind, randomised, placebo-controlled trial" w The Lancet


  • Dr hab. n. med. Sławomir JekaDr hab. Sławomir Jeka, prof. UMK, kierownik Kliniki Reumatologii i Układowych Chorób Tkanki Łącznej (Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy) za publikację "A multicentre randomised controlled trial to compare the pharmacokinetics, efficacy and safety of CT-P10 and innovator rituximab in patients with rheumatoid arthritis" w Annals of the Rheumatic Diseases


Nowy system nagradzania nauczycieli akademickich za wybitne publikacje został przyjęty przez Senat na grudniowym posiedzeniu i wszedł w życie 1 stycznia 2017 r.

Lutowe spotkania z dietetykami

Dodano 2017-02-03

  Zespół dietetyków Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr.J.Biziela zaprasza wszystkich chętnych na kolejny cykl darmowych spotkań edukacyjnych dotyczących żywienia.

TematDzieńGodzinaMiejsce
Czy trening ma płeć?
Jak powinny trenować i odżywiać się kobiety?
08.02.201711:00 - 12:00Sala Narad
Wszystko zaczyna się w brzuchu -
probiotyki i prebiotyki
16.02.201712:30 - 13:30Sala Narad
Pasażerowie na gapę - pasożyty23.02.201712:30 - 13:30Świetlica
obok Bufetu

Żywienie Pacjentów w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im dr Jana Biziela - Z zamiłowania do zdrowego odżywiania.

Dodano 2017-01-30

  Żywienie PacjentówŻywienie w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 stanowi integralną część procesu leczenia i między innymi współdecyduje o szybkości powrotu pacjenta do zdrowia. Naszym założeniem jest aby posiłki serwowane w Szpitalu były zgodne z zasadami prawidłowego żywienia i odpowiadały wszystkim założeniem diety podstawowej i diety łatwostrawnej, co stanowi podstawę do planowania diet leczniczych

W żywieniu chorych hospitalizowanych jest dla nas niezwykle ważne aby zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne posiłków, które podawane są Pacjentom. Realizowane jest to za pomocą zasad Dobrej Praktyki Higienicznej (GHP), Dobrej Praktyki Produkcyjnej (GMP) oraz wdrożeniu i utrzymywaniu systemu zarządzania bezpieczeństwem żywności (HACCP).

Przestrzeganie zasad prawidłowego żywienia pełni dwie szczególne funkcję w naszym Szpitalu: leczniczą oraz edukacyjną. W Szpitalu przygotowywanych jest około 30 różnych często indywidualnie dostosowanych diet leczniczych w ciągu dnia. Niezwykle ważna jest również edukacja Pacjenta dotycząca sposobu żywienia po wyjściu ze Szpitala - w domu. Większość z Pacjentów jest edukowana przez wykwalifikowany personel oraz dostaje zalecenia żywieniowe na piśmie do domu. Już niebawem ogólne zalecenia żywieniowe w wybranych jednostkach chorobowych będą również dostępne dla Pacjentów do ściągnięcia ze strony internetowej Szpitala www.biziel.pl/informacje-dla-pacjenta. Sukcesywnie będą pojawiały się również inne materiały edukacyjne dotyczące zasad prawidłowego żywienia oraz profilaktyki zdrowotnej.

Z badań przeprowadzonych w 2016 roku wśród Pacjentów Szpitala na wszystkich Oddziałach wykazano zadowolenie Pacjentów z korzystania z żywienia szpitalnego. Według danych z raportu w badaniu wzięło udział 150 Pacjentów (66% kobiet, 34% mężczyzn). Smak i zapach podawanych potraw dobrze i bardzo dobrze oceniło blisko 80% badanych Pacjentów, a prawie 85% badanych oceniło wielkość porcji jako wystarczającą. Wskazuje na to również brak spożywania dokładek przez większość z nich. Dodatkowej porcji nie spożywa 3/4 Pacjentów co świadczy o tym, że racje żywnościowe są odpowiednie. Bardzo duża grupa badanych - ponad 90% wykazało zadowolenie z wyglądu potraw po podaniu, a blisko 90% pacjentów oceniło temperaturę potraw jako odpowiednią. Całą porcję śniadania i kolacji spożywa prawie 80% pacjentów, a obiad - ok. 70%. Wyżej wymienione dane wskazują na zadowolenie z posiłków serwowanych w Szpitalu.

Mistrzostwa Polski Urologów w Narciarstwie Zjazdowym
"Puchar Moczusia" ponownie trafił w ręce urologów z naszego Szpitala!

Dodano 2017-01-23

  Od lewej: lek. Piotr Piasecki, dr n.med. Piotr Jarzemski, lek. Marcin Jarzemski
Styczeń to bardzo ważny miesiąc dla urologów, nie tylko dlatego, że nowy rok stawia nowe wyzwania zawodowe, a nowa pula punktów wymaga pełnego zaangażowania w pracy, po krótkim wytchnieniu świąteczno- sylwestrowym. To bardzo ważny miesiąc dla urologów- narciarzy. Od 12 lat odbywa się bowiem w górach Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe nazwane przez organizatorów "roZjazdem Krynickim". To wyjątkowa konferencja, na której oprócz dużej dawki przekazywanej wiedzy, lekarze mogą wykazać się swoimi zdolnościami narciarskimi. W trakcie zjazdu odbywają się coroczne "Mistrzostwa Polski Urologów w Narciarstwie Zjazdowym", szczególnie ważną konkurencją jest walka o prestiżowy "Puchar Moczusia"- trofeum za zwycięstwo w kategorii drużynowej.

Od lewej: lek. Piotr Piasecki, dr n.med. Piotr Jarzemski, lek. Marcin JarzemskiXII Krynicki Rozjazd był szczególnie ważnym wydarzeniem dla urologów ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy, bronili bowiem oni zeszłorocznego tytuły mistrzowskiego. Warto nadmienić, że w roku 2016 podczas XI edycji sympozjum "Puchar Moczusia" po raz pierwszy w historii powędrował do drużyny lekarzy z północnej Polski. Wyjątkowo dobre umiejętności narciarskie kolegów z południa nie dziwią nikogo, kto choć raz przed otwarciem obwodnicy Łodzi odbył czasochłonną podróż w nasze polskie góry, nie jest łatwo być narciarzem mieszkając tak daleko.

Tego roku Krynica przywitała gości piękną zimą. Ponad metrowa pokrywa śniegu na szczycie Jaworzyny, mroźne powietrze, pełne słońce i dostęp do wszystkich tras to marzenie każdego miłośnika białego szaleństwa. "Krynicki roZjazd" to miejsce wyjątkowe nie tylko z uwagi na zawody, rzadko gdzie atmosfera kongresu jest tak przyjazna. Może z uwagi na to, że część wykładów odbywa się w górskim schronisku ponad 1000 metrów nad poziomem morza, wiedza jest znacznie łatwiejsza do przyswojenia. A może to zimowe stroje wykładowców wprowadzają tak pozytywne emocje, przecież nie codziennie możemy obserwować najwybitniejszych urologów wykładających w butach narciarskich.

Od lewej: lek. Marcin Jarzemski, dr.n.med. Piotr Jarzemski, lek. Piotr PiaseckiZawody pucharowe odbywają się drugiego dnia. Trzyosobowe zespoły startują w formie sztafety. Zawodnicy zjeżdżają jeden po drugim. Pierwszy z nich otwiera bramkę czasową, a dopiero z przejazdem ostatniego zamykany jest pomiar. Mimo wspomnianych już świetnych warunków pogodowych, tegoroczny slalom był bardzo wymagający. Dodatkowym problemem była kontuzja jednego z naszych kolegów ze zwycięskiego teamu w 2016. Wbrew wszystkim przeciwnościom, z pomocą ordynatora dr. n. med. Piotra Jarzemskiego, którego udało się namówić na zastępczy występ w sztafecie, obroniliśmy zeszłoroczne zwycięstwo. Nie był to jednak jedyny sukces. Ordynator okazał się czarnym koniem zawodów i oprócz zwycięstwa grupowego, zdobył srebrny medal w zawodach indywidualnych. Warto wspomnieć, że "Puchar Moczusia" jest nagrodą przechodnią i dopiero trzykrotne zwycięstwo gwarantuje nam jego przejęcie. Naładowani pozytywną energią wracamy do pracy na Oddziale, ale już dzisiaj zaczynamy przygotowywać strategię na przyszły rok: może nowe narty? może aerodynamiczny strój narciarski? może ochraniacze do "zbijania" tyczek... A może wystarczy trochę chęci i pozytywnego nastawienia, bo przecież to tylko zabawa.

Koncert z Różą

Dodano 2017-01-20

  W dniu 25.01.2017 r. o godz. 13:30 serdecznie zapraszamy pacjentów oraz pracowników Szpitala do Sali Audytoryjnej, na kolejny darmowy koncert z cyklu "Koncerty z różą".

Tytuł: "Narodziła Nam Się Miłość".
Reżyseria i prowadzenie: dr hab. szt. muz. Wojciech Pospiech, prof. UMK
Wykonawcy: Soliści Wydziału Wokalnego PZSM im. A. Rubinsteina w Bydgoszczy
Akompaniament: mgr Arkadiusz Szopa

Styczniowe spotkania z dietetykami

Dodano 2017-01-04

  Zespół dietetyków Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr.J.Biziela zaprasza wszystkich chętnych na kolejny cykl darmowych spotkań edukacyjnych dotyczących żywienia.

TematDzieńGodzinaMiejsce
Ciepło-zimno - dietetyka energetyczna11.01.201711:00 - 12:00Sala Audytoryjna
Interakcje leków z żywnością cz.118.01.201711:00 - 12:00Świetlica
obok Bufetu
Oleje roślinne26.01.201711:00 - 12:00Sala Audytoryjna
Interakcje leków z suplementami diety i ziołami cz.231.01.201711:00 - 12:00Sala Audytoryjna

znalezionych: 299 na 43 stronach
<<< początek -   1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11   - koniec>>>

Kliniki, Oddziały Kliniczne, Oddziały

Kliniki, Oddziały

Szpital Uniwersytecki nr 2 świadczy leczenie, kompleksową i szybką diagnostykę. Leczenie i pielęgnowanie Pacjentów odbywa się w 7 Klinikach, 4 Oddziałach Klinicznych oraz 6 Oddziałach Szpitalnych.
Poradnie

Poradnie

Szpital Uniwersytecki nr 2 świadczy w ramach realizowanych umów możliwość korzystania z wysokospecjalistycznych poradni przyszpitalnych
Zakłady

Zakłady

W ramach proponowanych usług Szpital świadczy diagnostykę obrazową, laboratoryjną, mikrobiologiczna, patomorfologiczną. Realizujemy rehabilitację narządów ruchu, głosu, słuchu oraz rehabilitację pediatryczną.