PRZEZ WIEDZĘ I DOŚWIADCZENIE DO ZDROWIA CHOREGO

Centrum Dietetyki Klinicznej
Zapraszamy do skorzystania z konsultacji dietetycznych w komercyjnej poradni dietetycznej.


Konkurs:
Serdecznie zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez "Centrum Dietetyki Klinicznej" oraz gazetę Express Bydgoski. Od 9 wrzeœnia do końca miesiąca (4 razy) w gazecie ukaże się krzyżówka, za której prawidłowe rozwiązanie można wylosować Voucher (kupon) na darmową wizytę oraz jadłospis w "Centrum Dietetyki Klinicznej" (wartość - 150 zł). Regulamin konkursu dostępny poniżej.
Zapraszamy do zabawy
Załącznik: Regulamin konkursu ...


Oferta:
Indywidualne konsultacje analizę składu ciała analizę dotychczasowego sposobu odżywiania się zalecenia i plan żywienia na 7, 14 lub 28 dni szkolenia dla firm i grup zorganizowanych.


Czynne:
Poniedziałek: 14:30 - 17:00
Piątek: 10:00 - 13:00

Miejsce: Gabinet 1024, 1 piętro

Obowiązkowa rejestracja pod numerem: 518 167 021


Numer konta bankowego:
Nr konta: 10 1500 1360 1213 6001 9348 0000
Tytułem: CentrumDietetykiKlinicznej Jan Kowalski dieta/porada/kontrola/analiza
Wizyta pacjenta:
Pierwsza wizyta pacjenta
  W głównej mierze składa się na rozmowie Pacjenta z Dietetykiem. Zbierany jest dokładny wywiad żywieniowy, informacje na temat nawyków żywieniowych oraz preferencji smakowych. Korzystne jest gdy pacjent przygotuje na umówioną wizytę swoje dotychczasowe posiłki notowane każdego dnia
  Razem z pacjentem ustalany jest CEL diety. Dietetyk wykonuję analizę składu ciała i pomiary antropometryczne oraz omawia uzyskane wyniki, które są podstawą do późniejszych analiz. Podczas pierwszej wizyty omówione zostaną ogólne zasady diety, tak aby pacjent powoli zmieniał swoje nawyki do czasu otrzymania jadłospisu.
  Drogi Pacjencie: na pierwszej wizycie nie jesteśmy w stanie przekazać Ci gotowego jadłospisu. Podczas indywidualnego dopasowywania planu żywieniowego do potrzeb i preferencji smakowych potrzebujemy odpowiednią ilość czasu - stąd też czas oczekiwania wynosi ok. 7 dni

Druga wizyta
  Na drugim spotkaniu zostanie Ci wręczony jadłospis oraz wskazówki dotyczące stosowania diety. Jeśli Państwo wyrażą zgodę i chęć jadłospis zostanie przesłany drogą elektroniczną.

Wizyty kontrolne
  Spotkania kontrolne umawiane są w zależności od potrzeb Pacjenta oraz wyznaczonego celu. Mogą odbywać się 1-2 razy w miesiącu jednak ich częstotliwość jest bardzo indywidualna. Podczas spotkania kontrolnego Dietetyk ocenia efekty stosowania diety, oraz wykonuje analizę składu ciała i pomiary antropometryczne. Podczas spotkania mogą zostać wprowadzone modyfikacje w diecie. Dietetyk zawsze służy radą i pomocą, a także motywuje i wspiera do dalszego działania. .

Drogi Pacjencie przed spotkaniem
 1. Zaplanuj czas: pierwsze spotkanie może potrwać do godziny
 2. Przygotuj listę stosowanych leków i suplementów
 3. Przygotuj 3 dniowy dzienniczek spożycia, w którym powinno być zapisane wszystko co zjadłeś bądź wypiłeś każdego dnia od chwili przebudzenia, aż do położenia się spać, z uwzględnieniem gramatury (mogą być miary kuchenne) i godzin konsumpcji, przykład: (najlepiej jeśli to będą 2 dni powszednie oraz 1 dzień świąteczny)
 4. Przygotuj listę stosowanych leków i suplementów
 5. Weź ze sobą aktualne badania jeśli posiadasz:
  - morfologia krwi,
  - cholesterol całkowity, trójglicerydy, HDL, LDL,
  - glukoza,
  - inne w zależności od występujących problemów zdrowotnych (np. próby wątrobowe ASPT, ALT; TSH; Kreatynina; GFR)
 6. Przypomnij sobie czy jesteś na coś uczulony

PRZYGOTUJ SIĘ DO ANALIZY SKŁADU CIAŁA
Rozsądna kontrola masy i składu ciała pozwala na dokładna ocenę efektów prowadzonego postępowania dietetycznego oraz kontrolę stosowania się do zaleceń dietetyka.
Analiza składu ciała wykonywana jest za pomocą profesjonalnego sprzętu TANITA BC 420 S MA, zatwierdzonego do użytku medycznego certyfikatem MDD 93/42/EEC wykorzystującego metodę bioimpedancji elektrycznej (BIA).
Jest to szybki, nieinwazyjny i bezbolesny sposób na otrzymanie pomiaru następujących parametrów m. in.
 • FFM – beztłuszczowa masa ciała (kg)
 • MM – masa tkanki mięśniowej (kg)
 • BM – masa kości (kg)
 • TBW – zawartość wody całkowitej (% i kg)
 • wskaźnik tłuszczu trzewnego
 • BMR – podstawowa przemiana materii PPM (kcal)
 • MA – wiek metaboliczny

 • W celu uzyskania jak najdokładniejszych wyników na analizatorze składu ciała nie należy:
 • wykonywać intensywnych ćwiczeń 12 h przed badaniem
 • spożywać alkoholu 12 h przed badaniem
 • jeść i pić 2-3 h przed badaniem

 • Przeciwwskazania do wykonania pomiaru:
 • osoby z wszczepionym rozrusznikiem serca
 • kobiety w ciąży
 • kobiety w trakcie menstruacji

 • BADANIE WYKONYWANE JEST NA BOSE STOPY, NALEŻY RÓWNIEŻ ZDJąĆ WSZELKA BIŻUTERIĘ I SPRZĘT ELEKTRONICZNY.
  Podstawowe badania laboratoryjne:
 • Badanie moczu To ważne badanie diagnostyczne dostarcza cenne informacje na temat funkcjonowania układu moczowego, a także innych narządów i układów. Służy wykrywaniu m.in. chorób nerek i zakażeń układu moczowo-płciowego. Jest bardzo ważnym badaniem w ogólnej ocenie stanu zdrowia.
 • Badanie podstawowe krwi (morfologia ogólna lub rozszerzona) Obejmuje szczegółową analizę wszystkich rodzajów komórek krwi (czerwonych, białych, płytek). Przeprowadza się je zarówno w celach profilaktycznych jak również w diagnozowaniu różnych schorzeń. Najczęściej wykonuje się przy podejrzeniu niedokrwistości, stanów zapalnych i chorób zakaźnych.
 • Badanie gospodarki żelazem (żelazo, transferyna, ferrytyna, TIBC) Badanie niezbędne w diagnostyce niedoboru lub nadmiaru żelaza. Nieprawidłowy wynik może wskazywać na niedobory pokarmowe jak również być przejawem wielu niebezpiecznych chorób. Badanie może obejmować zarówno ocenę bezpośredniego stężenia żelaza w surowicy krwi jak również białek transportujących i magazynujących ten składnik w organizmie.
 • Badanie zaburzeń glikemii (glukoza, test obciążenia glukozą) Jego celem jest diagnozowanie ewentualnych nieprawidłowości w gospodarce glukozą. Wskazaniem do badania jest m.in. podejrzenie cukrzycy, występowanie obciążeń dziedzicznych w kierunku cukrzycy, nadwaga, nadciśnienie, zaburzenia lipidowe.
 • Badanie oceniające układ krążenia (Cholesterol ogólny, LDL, HDL, trójglicerydy, białko hs-CRP, homocysteina)Badanie dostarcza ważne informacje o stężeniu wybranych związków we krwi, których nieprawidłowy poziom koreluje z ryzykiem rozwoju miażdżycy i chorób układu sercowo-naczyniowego, takich jak choroba wieńcowa i zawał serca, udar mózgu i miażdżyca kończyn dolnych itd..
 • Badanie oceniające pracę tarczycy (TSH, T3, T4, TRH) Badanie pozwala ocenić czy tarczyca produkuje dostateczną ilość hormonów, które pełnią niezwykle istotną rolę w procesie metabolizmu. Nieprawidłowy poziom hormonów może powodować różne kłopoty zdrowotne, problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała a także rzutować na osłabienie oraz pogorszenie kondycji fizycznej i psychicznej.
 • Badania oceniające pracę wątroby (bilirubina, ALAT, AspAT, ALP, GGTP)Inaczej określane jako „próby wątrobowe”. To zestaw testów, które są pomocne w ocenie funkcjonowania wątroby. Badania pomagają diagnozować zarówno stany przewlekłej i ostrej niewydolności tego narządu, jak również oceniać drożność dróg żółciowych..
 • Badanie w kierunku oceny pracy nerek (mocznik, kreatynina, kwas moczowy) Badanie zawartości mocznika i kreatyniny we krwi dostarcza cenne informacje na temat czynności nerek i dróg moczowych. Podwyższone wyniki mogą wskazywać na niewydolność nerek, zaburzenia metaboliczne lub odwodnienie organizmu. Oznaczenie stężenia kwasu moczowego jest szczególnie ważne w rozpoznaniu i kontroli leczenia dny moczanowej oraz u osób z chorobą wieńcową oraz kamicą nerkową.
 • Badanie elektrolitów (sód, potas, wapń, fosfor, magnez, chlorki) Badanie pozwala ocenić poziom niezbędnych dla życia mikroelementów. Wykorzystywane jest w celu diagnozowania zaburzeń w gospodarce wodno- -elektrolitowej, w pracy nerek, serca, układu nerwowego i kostnego.
 • Badania hormonalne (testosteron, LH, FSH, prolaktyna) Mają na celu określić czynność układu hormonalnego w zakresie produkcji i aktywności hormonów odpowiedzialnych za stan zdrowia mężczyzn i kobiet. Zaburzenia w tym zakresie mogą być przyczyną wielu schorzeń, osłabiać kondycję fizyczną i psychiczną, a także rzutować na pogorszenie sprawności seksualnej.
 • Badanie w kierunku diagnostyki wybranych chorób nowotworowych Badanie zalecane jest w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej lub u pacjentów z grup podwyższonego ryzyka (nowotwory w najbliższej rodzinie). Często przeprowadza się jednocześnie badanie kilku określonych markerów, aby zwiększyć prawdopodobieństwo wykrycia raka.
 • Z zamiłowania do zdrowego odżywiania
  Kliniki, Oddziały Kliniczne, Oddziały

  Kliniki, Oddziały

  Szpital Uniwersytecki nr 2 świadczy leczenie, kompleksową i szybką diagnostykę. Leczenie i pielęgnowanie Pacjentów odbywa się w 7 Klinikach, 4 Oddziałach Klinicznych oraz 6 Oddziałach Szpitalnych.
  Poradnie

  Poradnie

  Szpital Uniwersytecki nr 2 świadczy w ramach realizowanych umów możliwość korzystania z wysokospecjalistycznych poradni przyszpitalnych
  Zakłady

  Zakłady

  W ramach proponowanych usług Szpital świadczy diagnostykę obrazową, laboratoryjną, mikrobiologiczna, patomorfologiczną. Realizujemy rehabilitację narządów ruchu, głosu, słuchu oraz rehabilitację pediatryczną.